Langų rasojimas - kodėl ir kaip?
KODĖL RASOJA LANGAI
Langų rasojimas – itin dažna problema, su kuria susiduria daugelis. Kai namuose yra padidėjęs drėgmės kiekis, atvėsus orui drėgmė nusėda ant šalčiausių vietų - stiklo paketų arba langų kraštų.
Dažniausia ir pagrindinė langų rasojimo priežastis yra nepakankamas patalpų vėdinimas. Daug žmonių, gyvenančių senos statybos pastatuose, pasikeitė būsto langus naujais – plastikiniais, mediniais arba aliumininiais tikėdamiesi gyventi šilčiau ir jaukiau. Seniesiems langams to nereikėjo, nes jie nebuvo tokie sandarūs ir patalpos vėdinosi natūraliai – per plyšius, dar buvo ir medinės orlaidės, per kurias daug šilumos išeidavo į lauką.
Priežasčių, kodėl rasoja langai, yra ne viena: didelis drėgmės kiekis patalpose, prastas vėdinimas, nepakankama patalpų temperatūra.
- Nepakankamai šilta oro temperatūra patalpose Labai dažnai langų rasojimas atsiranda dėl nepakankamos patalpų temperatūros. Ypač tai aktualu tampa šaltuoju metų laiku, kuomet pradedama taupyti šildymo sąskaita. Jeigu patalpose temperatūra nesiekia reikalaujamos normos, ilgainiui neišvengiamas taps ne tik langų rasojimas, bet ir pelėsio atsiradimas bei plitimas, kuris yra sunkiai išnaikinamas
- Gėlės ant palangių Gausus langų rasojimas gali atsirasti ir dėl per plačių ir gausiai gėlėmis apstatytų palangių. Plati palangė dažnai užstoja radiatorius ir sklindanti šiluma aplenkia lango apačią. Panašų poveikį turi ir gėlės, kurios laistymo metu dar labiau dar labiau padidina drėgmės kiekį.
- Prasta patalpų ventiliacija Būsto ore visuomet yra vandens garų. Jie susidaro gaminant maistą, prausiantis. Žmogus per parą išskiria apie 1 litrą vandens. Garų koncentracija patalpoje padidėja ir dėl naujo lango sandarumo.
Norint efektyviai, be didelių šilumos nuostolių ir papildomų investicijų išvėdinti patalpas, rekomenduojama keletą kartų per dieną trumpam kuo plačiau atverti langus. Oras patalpoje greitai pasikeis, jis bus sausesnis. Nors bute bus šiek tiek vėsiau, tačiau langai neberasos. Neužtraukite žaliuzių iki pat lango apačios, palikite 10–15 centimetrų tarpą, kad patalpoje esanti šiluma pasiektų lango paviršių. Užtikrinkite, kad radiatoriai būtų sumontuoti po langais, o palangės būtų ne per plačios – šiltas oras turi laisvai judėti lango kryptimi. Oro drėgmę patalpose reikia pastoviai reguliuoti, kad ji prie 20 laipsnių temperatūros neviršytų 50 procentų. Kylant drėgnumui, reikia arba kelti ir patalpos temperatūrą, arba mažinti oro drėgmę.
KODĖL RASOJA LANGAI IŠ LAUKO PUSĖS?
Šis reiškinys daugeliui kelia nemažą nepasitenkinimą ir dvejones ar įsigytas langas yra kokybiškas. Nors ir sukelia nepatogumų, tačiau rasos susidarymas ant stiklo kaip tik byloja apie kokybišką, geromis šilumos izoliavimo savybėmis pasižymintį produktą.
Stiklo paketo rasojimas iš lauko pusės yra normalus reiškinys stiklo paketams su selektyviniais stiklais. Kadangi tokie stiklo paketai turi geras šilumos izoliacijos charakteristikas, jie nepraleidžia šilumos į lauką ir jų išorinis stiklas naktį atšąla iki aplinkos temperatūros. Tik ant stiklo besikondensuojanti drėgmė, dar vadinama rasa - taip gerai matosi. Lango stiklas yra kelis kartus poliruotas, todėl ta rasa taip puikiai ir matosi, tuo tarpu sienos apdaila, blokas arba plyta yra porėta, ir ant tokio paviršiaus įžiūrėti kondensatą gana sudėtinga. Ryte, orui atšilus, drėgmė kondensuojasi ant šalto stiklo. Siekiant dar labiau sumažinti šilumos nuostolius per stiklo paketus, standartiniai aliuminio rėmeliai yra keičiami šiltais rėmeliais.
Paprastuose stiklo paketuose, kurių šiluminės savybės yra ne tokios geros, šiluma išeidama iš kambario šušildo išorinį stiklą ir todėl jis nerasoja.
Dalis vartotojų tokios išvados nepriima iš karto, nes jiems kelia abejonių klausimas, kodėl pas kaimyną nerasoja? Priežasčių, kodėl nerasoja kaimyno langas iš lauko gali būti daug-
- gal būt kaimyno langų stiklo paketai yra žemesnės kokybės;
- gal būt kaimyno langai yra mažiau užstojami kito pastato šešelio, truputį greičiau įšyla nuo ryte pakilusios saulės;
- gal būt kaimyno stiklas yra seniau plautas, labiau nešvarus;
- gal būt kaimynas nakčiai praveria savo langą vėdinimui, taip plotas aplink jo langą tampa truputį šiltesnis.
Viskas labai paprasta, aišku, tikslu ir paremta fizikinių reiškinių savybių išaiškinimu.